Naturens Dag i Kværkeby Fuglereservat

Det kribler og krabler derude! Bliv vild med naturen på Naturens Dag den 8. september. Naturen er fyldt med insekter og smådyr i alle mulige størrelser, farver og former. Nogle af dem er så almindelige, at vi helt glemmer at undres over dem. Mens andre gemmer sig så godt, at man skal lede lidt efter dem.

I Kværkeby Fuglereservat er vi vilde med naturen. Og det vil vi gerne dele med både børn og voksne. Så tag jeres børn og børnebørn og hele familien med til en sjov og uforglemmelig Naturens Dag sammen med tre naturvejledere. Vi skal høre om blomsterne og fuglene, og vi skal fange små dyr i søen og finde ud af, hvad de er for nogle. Alle er velkomne. Vi glæder os til at se jer. Tag madpakke med. Vi gi'r drikkelse.

Dagen starter med, at vi går en lille tur, hvor botaniker Jon Feilberg og ornitolog Arne Hastrup vil fortælle om planter og fugle - og ved søen vil biolog Hannah Ring fra Danmarks Naturfredningsforening vise, hvordan man finder og studerer alle mulige spændende insekter og smådyr. Vi har redskaber til at fange dyrene med, men tag gerne eget net med.

- Vi vil gerne give børn og familier mulighed for at se og høre om naturen og alt det man kan finde derude lige nu. Vi glæder os til dagen og håber rigtig mange vil benytte sig af muligheden for at få fælles oplevelser i naturen, siger Hannah Ring, der selv byder velkommen ved indgangen.

Turen starter fra Bjergvej 77, Kværkeby kl. 10 og varer til kl. 14. Yderligere oplysninger: Hannah Ring, 2656 0246 eller Kristen L. Christensen 2285 1340.

Arrangementet er del af ”Naturens Dag”, hvor Friluftsrådet, Danmarks Naturfredningsforening og en lang række lokalforeninger åbner naturen i hele landet for besøgende. På www.naturensdag.dk kan du søge på arrangementer i nærheden eller få ideer til familiens naturoplevelser på egen hånd.

kristen

Kværkeby Fuglereservat, Bjergvej 77, 4100 Ringsted  | info@fuglereservat.dk